Blogger Widgets Blogger Widgets

[Ania] Czytanie jest trendy :)

środa, 7 marca 2012

Niech mottem przewodnim tego artykułu będzie cytat Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.(Marcus Tullius Cicero).
Dla mnie to, co przekazują te słowa, jest bardzo ważne. To prawda, o której warto pamiętać. Sama lubię spędzać czas nad książką, czytam dzieciom, a starsze namawiam do relaksowaniu się z książkami przygodowymi, do czytania poza lekturami szkolnymi.
Dzięki głośnemu czytaniu książek tworzymy więź pomiędzy dorosłym i dzieckiem. Gdy czytamy dziecku do snu lub tak po prostu, maluch czuje się bezpiecznie , ma świadomość tego, że ktoś chce z nim spędzić czas, że dla kogoś jest ważny i ktoś całym sercem pragnie iść z nim w miłości przez świat. Czytanie niezwykle stymuluje pracę mózgu, wzbogaca słownictwo , wspomaga w późniejszym życiu –  uczy rozumienia tego, co się czyta, co jest nieodłączną umiejętnością w przyszłym życiu dziecka. Udowodniono, że dzieci, którym rodzice od wczesnych lat, a nawet miesięcy czy tygodni życia czytają, mają bogatsze słownictwo, szczególnie jeśli chodzi o przymiotniki – doskonale w późniejszych latach radzą sobie z charakterystyką bohaterów.
Wspólne czytanie z dzieckiem chroni je także od uzależnienia od telewizji czy Internetu oraz kształtuje nawyk czytania przez całe życie. Sprawia, że dziecko wynosi z domu przekonanie, że książki są  nieodzownym elementem życia.
„Nie mam czasu – pracuję!” – to główna wymówka nasza, rodziców. Zastanówmy się jednak, czy ktoś z nas odpowiedziałby np.: w ankiecie na pytanie, czy czyta swoim dzieciom, właśnie w ten sposób?
Wszystko  rozumiem, sama jestem pracującą mamą , jednak staram się, jak tylko mogę, jak najczęściej czytać swoim dzieciom. Sama muszę przyznać, że zdarzają się dni, gdy najzwyczajniej w świecie nie mam siły. W takich chwilach z pomocą przychodzą słuchowiska…
Gdy zdarza mi się bardzo męczący dzień, pstryk i słuchamy. Nie ma wątpliwości, że słuchowisko nie da dziecku poczucia bezpieczeństwa, jednak ma sporo innych zalet.
Jeśli dobrze będziemy dobierać pozycje książkowe dla naszych dzieci, maluchy będą zwracały uwagę już we wczesnych latach życia na cechy usposobienia, sposób życia itp., a następnie być może będą naśladować postaci, mądrych i szlachetnie postępujących bohaterów w codziennym życiu. Dlatego ważne jest, aby naszym dzieciom nie dawać dostępu do książek , które uczą zła. Jako rozwiązanie konfliktów sugerują bicie, bądź niewybredne w formie kłótnie – pokazane jako zwyczajna codzienność , która jest najnormalniejszym sposobem postępowania w życiu bohaterów danej książki. Warto jest wiedzieć, jaką książkę dobrze przeczytać swojemu dziecku. Zachęcam do wspólnego raz jeszcze ! ... Czytałeś już gdzieś ten tekst ? Możliwe , rozpoczęłam współpracę z portalem SOS RODZICE i właśnie opublikowałam swój pierwszy artykuł http://www.sosrodzice.pl/czytanie-jest-trendy/ Zapraszam do lektury :) 
Wczoraj dostaliśmy do testowania paczuszkę kosmetyków od J&J , natomiast dziś dotarły do nas miody do testowania , otrzymaliśmy je za pośrednictwem portalu Dzieci są ważne . Opinie z testowania kosmetyków będą opublikowane na blogu natomiast recenzje miodów Manuka będzie można przeczytać własnie na portalu DZIECI SĄ WAŻNA oraz tu - na blogu - tutaj można przeczytać coś więcej o Miodach Manuka http://www.miodymanuka.pl/ . Wczoraj do słowniczka mojej najmłodszej córki dołączyło "kóko" czyli po polsku kółko :)

Pozdrawiam
Ania 

2 komentarze:

To jest NASZ blog i są tu NASZE opinie , jednak Ty możesz mieć SWOJĄ i nikt nie ma nic przeciwko temu . Jednak miej troszkę odwagi i nie pisz jako ANONIM :)