Blogger Widgets Blogger Widgets

Karmić czy nie karmić ....

czwartek, 17 maja 2012

[Wiola]

Od kilku dni w internecie wrze po opublikowaniu nowego numeru "Time" z taką oto okładką:
Chłopiec na zdjęciu ma 3 i pół roku i nadal jest karmiony piersią.
Sama jestem zwolenniczką karmienia piersią. Starszych synów wszystkich karmiłam piersią. Trwało to dotąd dopóki sami nie zrezygnowali czyli około półtora roku. W naszym przypadku wyglądało to tak, że zostały tylko nocne karmienia i w pewnym momencie przestali się na nie budzić i to był koniec z cycusiem.Amelcia ma 11 miesięcy i nadal jest na piersi. Ostatnio nawet, znowu, częściej gdyż było gorąco i bardziej chce się jej pić a nie bardzo jej idzie picie z butelki lub kubeczka. W nocy budzi się 2-3 razy na karmienie. Nie widzę w tym nic złego i zamierzam karmić dopóki mała będzie tego potrzebowała, choć może nie 3 lata :)
Dyskusje na forach internetowych są bardzo zagorzałe dlatego postanowiłam o tym napisać żeby poznać tez Wasze zdanie moje Drogie Czytelniczki. Przytoczę tu cytat z wytycznych WHO: "Zgodnie z zaleceniami WHO dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Wyłącznie oznacza w tym wypadku bez dopajania, dokarmiania czym innym niż matczyny pokarm. Dalej w komunikacie czytamy, że odpowiednie dla prawidłowego rozwoju dziecka uznano karmienie piersią kontynuowane do drugiego roku życia i uzupełniane przez miejscowe produkty żywnościowe. Ponadto WHO 55.25 - 2002 zaleca karmienie piersią powyżej drugiego roku życia i dłużej."
Pozostawiając tę decyzję matce.
Zdanie internautek są bardzo różne, jedna z nich napisała, że karmią piersią powyżej 1 roku życia matki które są zakompleksione i , że to podchodzi pod pedofilię. Moim zdaniem to już przegięcie, owszem każdy ma prawo wyrażać swoją opinię ale chyba nie powinien obrażać innych osób. Równie dobrze można ganić matki które od początku karmią mm a nie piersią itd. Jedna z mam napisała, że nie zna przypadku żeby tak długo karmione dziecko było dziewczynką a ja znam dwa takie przypadki. Moja siostra karmiła córkę prawie 3 lata, a moja siostra cioteczna była na piersi do 5 roku życia. Nie wyrządziło to żadnej krzywdy ich psychice jak sugerowały niektóre internautki. Siostra cioteczna jest już dorosłą kobietą, matką, fajną kobitką i wszystko z nią ok :)
Zadziwia mnie jak łatwo przychodzi innym ocenianie, takie sączenie jadu i obrażanie. Każdy ma prawo robić co chce ze swoim życiem, każdy ma prawo mieć swoje zdanie ale nie znaczy to, że trzeba na siłę usiłować wmówić je innym. Dyskusja powinna być konstruktywna a nie przeradzać się w awanturę. Czekam na Wasze opinie na ten temat.

8 komentarzy:

 1. jak dla mnie to przesadzają z tym karmieniem,oczywiście zgodzę się że to inwidualna sprawa każdej matki ile chce karmić.Ja osobiście karmiłam kilka miesięcy Oliwkę,mała jest okazem zdrowia,i wcale nie uważam by jej czegoś brakowało przez to że krótko ją karmiłam piersią.

  OdpowiedzUsuń
 2. Również postanowiłam się wypowiedzieć na ten temat. Moje dzieci , a szczególnie Dagmara nie były długo karmione piersią ponieważ miałam za mało pokarmu i wszystkie są okazami zdrowia , nic im nie brakuje . Zresztą nawet gdybym miała taką możliwość nie karmiłabym tak długo ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też nie wyobrażam sobie karmienia piersią 3 latka, jednak uważam, że powinna to być indywidualna decyzja każdej mamy. Teksty w necie, że mamy długo karmiące to pedofilki albo mające "zryty dekiel" to przesada, jej dziecko, jej piersi, jej sprawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z tobą to kwestia indywidualna , przecież każdy może mieć inne poglądy .

   Usuń
 4. To jest straszne, że wydaje się, co niektórym, że mogą sobie w internecie wylać swoje frustracje anonimowo, ja karmiłam krótko 2,5 miesiąca- choroba mi to uniemożliwiła, ale do dziś pamiętam tę więź z moim synkiem, to ciepło. Według mnie decyzja należy do kobiety, czy karmi piersią i jak długo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja myślę, że jak matka chce karmić niech karmi, ale niech ściąga pokarm i daje w butelce. Dla mnie to troszkę przesada żeby tak duże dziecko dostawało pierś. Ciekawe czy ktoś przeprowadzał badania jak to wpływa potem intymność takiego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 6. To troszkę na inny temat , jednak myślę , że dotyczy tej sprawy ... Nie wiem w jaki sposób ludzie w XI w. ludzie myślą , że w internecie mogą być anonimowi - bzdura , nawet , jeśli teraz ktoś wybrałby opcję 'anonim' i napisał obraźliwie na jakikolwiek temat , a ktokolwiek by się uparł mógłby sprawdzić adres IP komputera z jakiego wysłana była wiadomość ... mam nadzieję , że kiedyś dotrze to do wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja karmiłam córkę do 9 miesiąca a potem sama nie chciała już jeść, więc nie miałam problemu z oduczaniem od piersi. Moja siostra karmiła 1,5 roku choć zawsze się zarzekała, że w ogóle nie będzie karmić ;) Jednak jej synek nie chciał przyjmować butelki z mlekiem modyfikowanym więc nie miała wyjścia bo chciała dostarczyć mu w jakiś sposób mleczka. Może tak jak w przypadku mojej siostry coś tymi matkami kieruje aby karmić tak długo?
  Trzy lata...hmmm uważam, że to długo ale z drugiej strony tak jak pisze Wiola to sprawa indywidualna....

  OdpowiedzUsuń

To jest NASZ blog i są tu NASZE opinie , jednak Ty możesz mieć SWOJĄ i nikt nie ma nic przeciwko temu . Jednak miej troszkę odwagi i nie pisz jako ANONIM :)