Blogger Widgets Blogger Widgets

[Wiola] Dzień bez przemocy

wtorek, 2 października 2012

   W 2006 r Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2 październik Międzynarodowym Dniem bez Przemocy.  Wezwało wtedy wszystkie państwa do szerzenia idei życia bez przemocy, do umacniania pokoju i do tolerancji.

   W Polsce 800000 kobiet jest ofiarami przemocy. Mam nadzieję, że nie dotyczy to żadnej z naszych czytelniczek ale może znacie kogoś kto jest ofiarą we własnym domu, może właśnie  dzisiaj wyciągnijmy do niego rękę i pomóżmy mu uwolnić się z tego koszmaru.
Przemoc to nie tylko przemoc fizyczna, wyróżniamy również przemoc psychiczną , materialną i seksualną. Niby tyle się o tym mówi a nadal tak mało się robi by pomóc kobietom będącym w tej sytuacji. Pisze o kobietach bo 90% przypadków dotyczy właśnie ich.  Głośno ostatnio w mediach o Katarzynie Figurze , która przyznała się do tego, że była przez lata ofiarą domowej przemocy. Ludzie tego nie rozumieją , jak to możliwe, że znana osoba, celebrytka, samodzielna i niezależna kobieta godziła się na taką sytuacje. Nie rozumieją ci, którzy nigdy w takiej sytuacji nie byli. Ja rozumiem doskonale bo przez lata tkwiłam w takim związku. Spytacie , dlaczego się na to godziłam? Odpowiem : Nie wiem. Bałam się reakcji sąsiadów, rodziny. Nie wiedziałam czy poradzę sobie sama z trójką dzieci. Jednak , na szczęście, pojawiło się w moim życiu kilka osób które uświadomiły mi, że muszę spróbować zawalczyć o siebie i o szczęśliwe dzieciństwo dla moich dzieci. Dziękuje im tutaj z całego serca bo nie wiadomo jak potoczyły by się moje losy gdybym nie zdecydowała się na rozwód.
Ale nie o mnie mam pisać. Wydaje mi się, że to iż nadal wiele osób godzi się na przemoc domową wynika w dużej mierze z naszej tradycji, kultury. Kiedyś nikogo nie dziwiło , że mąż aby uzyskać w domu ład i porządek używał przemocy wobec żony i dzieci. Były nawet powiedzenia na ten temat ale nie będę ich tu przytaczać. Wielu mężczyzn używających przemocy to dzieci wychowane w domach w których była przemoc i dlatego uważają , że tak powinno być. Uważam, że większy nacisk powinno się położyć na edukację w tej kwestii i to nie tylko poprzez kampanie społeczne ale tez przez uświadamianie dzieci w szkołach, że przemoc w każdej postaci to zło. Bardzo często przemoc idzie w parze z alkoholizmem. I nie jest to tylko , jak zwykło się uważać, w patologicznych rodzinach. Alkoholicy to często ludzie wykształceni na wysokich stanowiskach.Nie bądźmy obojętni jeśli widzimy, że u kogoś z naszego otoczenia źle się dzieje. Pomóżmy bo na instytucje państwowe często nie można liczyć ale to już zupełnie inny temat.
Wiem, że ten post jest trochę chaotyczny, mam nadzieję, że mi to wybaczycie ale to dlatego , że podchodzę do tego tematu bardzo emocjonalnie i gdybym chciała napisać o wszystkim co jest w mojej głowie to pewnie wyszła by książka. Chciałam tym postem zwrócić Wasza uwagę na ten problem i prosić byście nie odwracali głowy gdy słyszycie za ścianą płacz krzywdzonej kobiety lub dziecka.


4 komentarze:

 1. o nawet nie wiedzialam :) bardzo fajna inicjatywa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale to nie powinien być tylko jeden dzień ;) w roku - zawsze powinno tak być

   Usuń
 2. Problem jest też w tym, że nie każda kobieta da sobie pomóc. Ty pozwoliłaś, Figura nie i znam niestety takie panie, które powtarzają, że to już ostatni raz, że następnym razem z tym skończą i nie kończą. A na siłę nic nie da się zrobić, dopóki ta osoba sama nie zrozumie, że potrzebje pomocy i że musi z takiego związku się uwolnić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Blog o tematyce mi ukochanej. Bardzo mi się podoba. Zapraszam też do mnie. Dopiero raczkujemy (w sensie blog, bo dziecko już biega :D ) www.szczescie-mamy.blogspot.pl

  OdpowiedzUsuń

To jest NASZ blog i są tu NASZE opinie , jednak Ty możesz mieć SWOJĄ i nikt nie ma nic przeciwko temu . Jednak miej troszkę odwagi i nie pisz jako ANONIM :)