Blogger Widgets Blogger Widgets

[ Wiola ] Jake i Piraci z Nibylandii

czwartek, 6 grudnia 2012

Na tema t oglądania telewizji przez dzieci napisano już mnóstwo artykułów w prasie i w internecie. Są rodzice którzy absolutnie nie pozwalają dzieciom na oglądanie telewizji a są też tacy, którzy sadzają dziecko przed ekranem na cełe godziny i ciszą się, że mają spokój. Oba te przypadki są skrajne i mam nadzieję, że nie zdarzają sie zbyt często. Nie ma co się oszukiwać, telewizor jest nieodłącznym elementem wyposażenie każdego domu i elementem życia. Dzieci już w przedszkolu rozmawiają o filmowych bohaterach i dziecko, które nie zna postaci z popularnych kreskówek może czuć się w takiej grupie wyobcowane a nawet wyśmiewane przez rówieśników. Musimy jednak pamiętać, że to my jesteśmy odpowiedzialni za to co nasze dziecko ogląda. Nie pozwólmy by oglądało bajki pełne przemocy , a takich jest całe mnóstwo. Z przerażeniem patrzę na to co serwują programy dla dzieci starszakom. Pełno tam przemocy, agresji a nie rzadko i brzydkiego słownictwa. Mistrzem jest tu kanał Carton Network, który moim zdaniem powiniem być dozwolony od lat 15, no może 12. Dzieci oglądające taie programy póżniej często stwarzają problemy, biją rówieśników, sa agresywne. Maluchy nie odróżniają jeszcze fikcji od rzeczywistości i wydaje im się , że można kogoś zabić a on i tak wstanie i bedzie żył dalej.
Telewizja to jednak także fajne, wartościowe programy z których nasze maluchy mogą nauczyć się cyferek, literek czy rozpoznawania kształtów i figur geometrycznych. To tez programy propagujące przyjażń, działanie w grupie. Powinniśmy pozwolić dwu latkowi na krótką 15 - 20 minutową kreskówkę i o takim fajnym programie dzisiaj napiszę.
"Jake i pPraci z Nibylandii" to program skierowany do dzieci w wieku 2-7 lat i emitowany na kanale Disney Junior codziennie o 7:20 i o 15:30.

Obecnie dzieciaki mogą oglądać już drugi sezon tego serialu. Szybko zyskał on uznanie małych widzów i zajmuje pierwsze miejsce wśród kreskówek Disney Junior.
Serial opowiada o przygodach trójki przyjacióe Jack'a , Izy i Fajtka, którym towarzyszy wesoła papuga o imieniu Czachuś. W serialu jest też czarny harakter, zły pirat imieniem Hak wraz ze swoja piracką załogą . W drugim sezonie nasi dzielni, mali bohaterowie opuszczą wyspę Piratów i wyruszą na poszukiwaie zaginionego skarbu. Oczywiście kapitan Hak, tez będzie chciał go zdobyć i zrobi wszystko by przeszkodzić trójce przyjaciół.
Warto wspomnieć, że nad produkcją serialu czuwają osoby, które przyczyniły się do sukcesu serialu" Klub przyjaciół Myszki Miki" , który przez bardzo długi czas był ukochanym serialem mojego syna Patryka i króry uważam za jeden z najlepszych programów dla przedzkolaków.
"Jake i Piraci z Nibylandii" powstał w oparciu o program wczesnego nauczania. Serial uczy samodzielnego myślenia, pracy zespołowej a także matematyki. Podoba mi się to, że bohaterowie często zwracają bezpośrednio do dzieci przed telewizorem , dzięki temu maluchy są bardziej zainteresowane tym co oglądają . Mogą uczestniczyć w tym co się dzieje na ekranie, odpowiadać na pytania, śpiewać piosenki. Serial jest kolorowy, dynamiczny i dziecko na pewno spędzi te 20 minut nie nudząc się . Jest już dostępny na rynku także magazyn o przygodach Jack'a w którym maluchy znajdą łamigówki, kolorowanki i artykuły z ich ulubionymi bohaterami.
Serial o małych piratach przypadł do gustu mojemu 6 letniemu synowi, choć ostatnio zauważam, że zaczyna go nudzić. No cóż chodzi już do szkoły, zna cyfry, kształty, całkiem nieżle czyta chyba pora poszukać dla niego czegoś ambitniejszego :) Uważam ten program za godny uwagi i z czystym sumieniem polecam innym rodzicom.
A Wy pozwalacie maluchom na oglądanie telewizji? Jakie programy polecacie?10 komentarzy:

 1. U mnie tylko puls i to siejący się :-/ niestety mamy sąsiada który jest zapalonym krótkofalowcem, cała seria anten która ma na dachu i nawet na ogrodzeniu, skutecznie utrudniają nam odbiór telewizji :-/

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas króluje Pepa, taki miś z wielkim nosem, który wącha ekran no i lew Rara :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas Ciekawski George - może go oglądać dzień i noc. Ale powiem szczerze, że to ciekawa bajka, w każdym odcinku czegos można się nauczyć i Antosia naprawdę dużo z niego zapamiętuje. Ostatnio jak wyszłyśmy na dwór po deszczu na chodniku leżała dżdżownica. Powiedziałam: patrz Antosiu jaki robaczek. Antosia popatrzyła i odpowiedziała: mamusiu to nie jest robacek to jest dzownica. Szybka analiza skąd ona zna to słowo i nagle sobie przypomniałam ciekawski george i wyścig dżdżownic :)

   Usuń
 3. A u nas na topie jest teraz Lecznica dla pluszaków i owieczka Timmy, czy jakoś tak, a dzięki Myszce Miki i Jakowi Laura zaczęła liczyć - po swojemu oczywiście ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiałam się czemu nie słyszałam o tej bajcie - już wiem, nie mam disney channel :) u nas tylko minimini, ale odkąd z anteny zdjeto ciekawskiego george'a to i tego już raczej nie oglądamy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kasiu to jest na Disney Junior nie Disney Channel :)

  OdpowiedzUsuń

To jest NASZ blog i są tu NASZE opinie , jednak Ty możesz mieć SWOJĄ i nikt nie ma nic przeciwko temu . Jednak miej troszkę odwagi i nie pisz jako ANONIM :)